Lecture | Universitas Tartuensis

Lecture

Public e-lecture "Black Holes and Gravitational Waves" (in English)

As a part of the online conference "Teleparallel Gravity Workshop in Tartu 2020" there will be a public popular level lecture on

Tuesday 16 June 2020 at 6:00 p.m. (GMT+3:00) where

Professor Emmanuel Saridakis (National Observatory of Athens, National Technical University of Athens, University of Science and Technology Hefei) speaks on the topic

"Black Holes and Gravitational Waves: A New window to look at the Universe"

Kaugseire veebiseminar "Copernicuse programmi maismaaseire teenustest taimestiku optiliste omadusteni"

Kutsume kõiki osalema 28. mail toimuval kaugseire veebiseminaril, kus esineb Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kaugseire vanemteadur Lea Hallik. Seminaril räägib Hallik sellest, millised on Copernicuse programmi teenused, millised taimestiku optilised omadused ja kuidas satelliitide abil taimestikku uurida.

Veebiseminariga saab ühineda siin.

Webinar on corrosion of electronics

Everyone is invited to the webinar on the impact of various environments on corrosion of printed circuit boards (PCB) and their assemblies on 27th May 2020.

Invitation can be shared with your contact companies and anyone who you think would benefit from it.

Registration for the event

After registration you will be provided with the link to the webinar.

Presentations of the event will be held in English.

Programme

Loodusõhtu Margus Otsaga „Tutt, hallpõsk, sarvik, mustkael, väike – kas tunned Eesti pütte?“

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi maikuu virtuaalne loodusõhtu „Tutt, hallpõsk, sarvik, mustkael, väike – kas tunned Eesti pütte?“ on pühendatud aasta linnule ja teistele Eesti püttidele. Lugusid jutustab 20. mail kell 18 Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja Margus Ots.