ERR Novaator | Universitas Tartuensis

ERR Novaator

Graphene-based sensor. Photo: Randel Kreitsberg
Physicists at the University of Tartu have been working on a graphene-based sensor for the last five years. This sensor, to be integrated into mobile phones, will actively monitor toxic substances in the ambient air and recommend to the person carrying it to choose a safer route.
Grafeenipõhine sensor. Foto: Randel Kreitsberg
Tartu Ülikooli füüsikud on töötanud grafeenipõhise sensori kallal, mis lisatuna mobiiltelefonile seiraks aktiivselt ümbritsevas õhus leiduvaid mürgiseid aineid ja teeks selle kandjale ettepanekuid valida ohutum teekond.
Tartu Ülikoolis arendati välja Eesti jaoks sobivaim uus diagnoosimeetod, mis aitab avastada kaasasündinud ainevahetushaigusi varem ja tõhusamalt, kui see seni võimalik on olnud.

Eestis tehtud eelkliinilisest uuringust selgub, et aktiivse vähiravi ajal tuleb taimseid

Mullas käib sõda, näitab esimene üleilmne mullagenoomika uuring. Seente ja bakterite vahelisest madistamisest ning selle tundma õppimisest võib tulu tõusta nii põllumeestele kui ka ravimitööstusele.
Tartu Ülikooli samblauurijate kogutud levisepanga proovist tärkasid viis kuud hiljem Eestis seni väljasurnuks peetud harjaka tahuksambla võsud. Foto: Nele Ingerpuu
Tartu Ülikooli teadlased kogusid Lääne-Virumaal asuvalt Äntu maastikukaitsealalt turbaproovi, millest hakkasid laboris kasvama Eestis seni väljasurnuks peetud samblaliigi harjaka tahuksambla võsud.
Foto: Katre Tatrik
Diabeedikalkulaator on teadusuuringutel põhinev rakendus, mis ennustab, kui suure tõenäosusega inimene diabeeti haigestub.
Foto: jimchoate/Creative Commons
Juuni keskel Tartus toimunud rahvusvahelisel geenifoorumil pani kulme kergitama Hollandi teadlaste uuring teemal, kas väikelapse maha kukkunud luti tohib lapsevanem oma suust läbi tõmmatuna lapsele tagasi anda või mitte.
Foto allikas: Pixabay
Teadlased töötavad välja vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid, sest väikestele patsientidele mõeldud ravimpreparaatidest on suur puudus, kirjutab ERR Novaator.
Foto allikas: Pixabay
Proovi kirjeldada seda kogemust, kui lööd küünarnuki hoo pealt vastu lauaserva. Kuidas paneksid selle kogemuse sõnadesse?