ajakirjandus ja kommunikatsioon | Universitas Tartuensis
  • Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekava on tipptasemel, olles hinnatud maailma 150 parima eriala hulka

  • Õppes väärtustatakse loomingulist mõtlemist, sotsiaalseid oskusi ja teaduslikku selgust, mis tagatakse uuenduslike õppemeetoditega

  • Meie vilistlased töötavad ajakirjanike, toimetajate, saatejuhtide, pressiesindajate ja kommunikatsioonijuhtidena


ÕPPETÖÖ

Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni bakalaureuseõppes võid spetsialiseeruda ajakirjanduse või kommunikatsiooni suunale või õppida mõlemat paralleelselt.

Ajakirjanduse suunal õpid leidma ja mõistma infot ning edastama seda tänapäevasel ja kaasahaaraval viisil. Õpid tegema nii traditsioonilisi ajalehe-, raadio- ja teleuudiseid kui ka digimeediasse sobivaid lugusid. Oma rolli paremaks tajumiseks ühiskonnas läbid üldharivaid aineid, mis hõlmavad sotsioloogiat, majandust, psühholoogiat, riigiteadusi jm. Suur roll on ka rakenduslikel ainekursustel, nt reporteritöö, meediakriitika, loovkirjutamine, uudise alused ja ajakirjanduslikud žanrid. Õppetöö käigus valminud lood pannakse üles ühiskonnateaduste instituudi portaali Peegel. Teisest aastast alates saad käia praktikal õpitud oskusi järele proovimas – meie tudengid käivad praktikal nt Eesti Päevalehes, ERR-is, Postimehes, Delfis, Sakalas, TV3-s jm.


Kommunikatsiooni suunal õpid, kuidas sõnumeid edastada nii, et need saavutaksid soovitud eesmärgi. Oma silmaringi laiendamiseks läbid üldharivad ained, mis hõlmavad sotsioloogiat, majandust, psühholoogiat, riigiteadusi jm. Selleks, et Sinust saaks hea kommunikatsioonispetsialist, õpid lähemalt tundma, kuidas toimib ühiskond, kuidas edukalt planeerida kommunikatsioonitegevusi ja kuidas erinevaid huvipooli omavahel koostööle suunata. Teooria ja praktika käivad meie juures alati käsikäes. Oluline roll on praktilistel ainekursustel, nagu kuulamistreening ja intervjueerimine ning praktiline suhtekorraldus. Teisest aastast alates saad käia praktikal õpitud oskusi järele proovimas – meie tudengid käivad praktikal nt ministeeriumides ja teistes riigiasutustes, kaubanduskeskustes, suhtekorraldusbüroodes, moe- ja loomeettevõtetes, kõrgkoolides, meediaorganisatsioonide turundus- ja kommunikatsiooniosakondades jpm. 

Õppetööst saad hea ülevaate, kui tuled tudengivarjuks! 
 

ÕPPEVORM

Ehkki õpingute jooksul saad nautida ka klassikalisi loenguid, on põhirõhk arutlustel, seminaridel ning koos kaaslastega suurtele küsimustele lahenduste otsimisel. Tööandjad peavad meie tudengite suurimaks tugevuseks head teoreetilist ettevalmistust ja analüütilist pilku, kuid juba õpingute algusest on sul võimalus teha päris asja – päris uudiseid, kommunikatsioonitööd päris organisatsioonides. Koostöö nii õppejõudude kui ka kaastudengitega toimub igas vormis – olgu selleks siis rühmatööd, teadusprojektides osalemine või oma väljaande loomine.

Täna tuleb ülikoolis palju ka iseseisvalt õppida ning oma õpingute planeerimine on Sinu võimalus ja kohustus. Ühiskonnateaduste instituudi sõbralik pere toetab Sind alati. Võid olla kindel, et õppetöö on vaheldusrikas ja samuti on kindel, et juba esimestel ülikoolikuudel saad mitmeid pakkumisi oma praktiliste oskuste rakendamiseks – tark tudeng haarab kinni igast võimalusest ennast mitmekülgselt arendada. Meil on küll tudengite päralt moodsa sisseseadega stuudio, aga kindlasti jõuad Sa ka kaamera ja mikrofoniga tartlasi „tülitama“. 

 

KESKKOND

Õppimiseks on raske leida paremat kohta kui Tartu Ülikool. Meil on tudengitoad, mõnusad auditooriumid ning miljon pluss üks võimalust pakkuv stuudio. Legendaarsed üritused on tudengite, õppejõudude ja vilistlaste kevadgrill, jalgpalliturniirid ning rebaste ristimine. Need üritused viivad kokku tudengid ja eriala parimad praktikud, kelle seas võib olla sinu homne tööandja. Ära maga maha KA tööandjate messi, ajakirjandusseltsi koosolekuid ega kommunikatsiooniklubi kohtumisi – need on kokkusaamised, mis on väärt ootamist ja osalemist.

Vaata tudengite tehtud videot esimese aasta üliõpilastele.

VILISTLASENA

Ajakirjanduse vilistlased töötavad ajakirjanike, reporterite, toimetajate ja saatejuhtidena meedia- ja produktsioonifirmades. Kommunikatsiooni lõpetajad leiavad tööd pressiesindaja, avalikkussuhete töötaja, kommunikatsioonispetsialisti või -juhina avalikus või erasektoris. Lõpetajate seas on ka ettevõtjaid ja teistel kommunikatsioonierialadel töötajaid, nt professionaalsed v/blogijad, kommunikatsioonikonsultandid, meediaanalüütikud. Kui tahad saada tippspetsialistiks, ootame sind edasi õppima ajakirjanduse ja kommunikatsioonijuhtimise magistriõppesse!

Lisalugemist:

Ühiskonnateaduste intituudi kodulehekülg 
Ühiskonnateaduste Facebooki lehekülg

 

Kontakt:

Ühiskonnateaduste instituut
õppekorralduse spetsialist Nele Nemvalts
tel: 737 5355
e-post: nele.nemvalts [ät] ut.ee

yti.ut.ee/

Tutvu vastuvõtutingimustega