heaolu- ja spaateenuste disain ja juhtimine | Universitas Tartuensis

  • Rahvusvaheline õpe koduses Eestis koos rahvusvaheliselt tunnustatud lektoritega. 
  • Väiksed õppegrupid, mis tag personals lähenemise gale õppijale
  • Praktika- ja õppevõimalused välismaal
Kas teadsid, et heaolutööstus on kõige kiiremini arenev tööstusharu maailmas? Kas oled mõelnud, et võiksid anda oma panuse inimeste tervise edendamisesse? Kas oled loominguline ning huvitud teenuste disainist? Kas näeksid ennast tulevikus töötamas spaas või tervise- ja heaolukeskuses?
Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis on võimalik omandada magistrikraad rahvusvahelisel õppekaval Heaolu- ja spaateenuste disain ja juhtimine. Tegemist on Euroopas ainulaadse õppekavaga, mis selgitab heaolutemaatikat laiemalt, keskendub spaa- ja heaoluteenuste disainile ning teenuste ja protsesside juhtimisele.

ÕPPETÖÖ

Magistriprogrammi sisuliste õppemoodulite väljatöötamisel on tuginetud neljale tugisambale, mida kõiki ühendab omavahel märksõna „heaolu“ : inimene, ühiskond, turism ja ettevõtlus. Õppekavas leiavad kajastamist sellised tänapäeval olulised mõisted nagu jätkusuutlikkus, kvaliteet, loovus ja innovatsioon.
Päevane magistriõpe pakub huvitavaid ja kaasahaaravaid teemasid, millest paljud suunatud heaolu- ja spaateenuste põhjalikule tundmaõppimisele. Lisaks omandavad õppijad laiapõhjalised teadmised jätkusuutliku arengu printsiipidest, teenuste disainist ja kvaliteedist, inimressursside, teenuste, protsesside ja projektide juhtimisest, turundusest ja ettevõtlusest.
Õppekaval jagavad oma teadmisi Pärnu kolledži tugevad õppejõud Monika Kumm, Anne Roosipõld, Margrit Kärp, Inna Bentsalo ja Marit Piirman koos rahvusvaheliselt tunnustatud ekspertide ja lektoritega erinevatest riikidest: Melanie Smith ja Laszlo Puczko Ungarist, Mario Passos Ascencao Soomest, Tom Baum ja Claire Agutter Suurbritanniast, Ilona Beliatskaya Valgevenest jt.
Õppekava on praktilise suunitlusega, mistõttu eriline tähelepanu on praktikal ning õppereisidel. Külastatakse spaasid ja heaolukeskuseid mitmel pool Eestis, arutatakse koos spaajuhtidega ettevõtete kitsaskohti ja võimalusi. Kõik üliõpilased sooritavad praktika mõnes Eesti või välisriigi spaa- või heaoluettevõttes. Võib juhtuda, et üliõpilane leiab oma tulevase töökoha juba praktikat läbides.
Eesmärk ja sihtrühm
Õppekava on mõeldud kõigile valdkonnast huvitatutele, kellel on omandatud bakalaureuseharidus (või sellega võrdne, nt rakenduskõrgharidus). Varem omandatud haridus või eelnev töökogemus turismi, meditsiini, tervise või juhtimise/majanduse alal ei ole eelduseks - kandideerida võivad kõik.
Õppekava eesmärk on anda tugev erialane kõrgharidus juhtidele, ettevõtjatele, spetsialistidele ja ekspertidele, kes soovivad töötada spaa- ja heaoluvaldkonnas. Magistrikraadi omandamine võimaldab soovi korral jätkata õpinguid doktoriõppes. Potentsiaalsed karjäärivõimalused ootavad spaades, tervisekeskustes, taastusravikeskustes, omavalitsuste ja regioonide arendusosakondades.
Tartu Ülikooli Pärnu Kolledž teeb aktiivset koostööd erinevate Euroopa ülikoolidega, Eesti Spaaliidu, rahvusvaheliste spaa- ja heaoluasutustega ning paljude teiste partnerasutustega, et võimaldada õppijatele täiendavaid õppe- ja sobivaid praktikavõimalusi.

ÕPPEVORM

Õppekava maht on 120 EAP-d ja õppe nominaalaeg on 2 aastat. Õppekaval on kooky 15 õppekohta, neist  7 on sihtstipendiumiga, mis vabastavad üliõpilase õppetasu maksmisest, ja 8 tasulised õppekohad. Õppetasu on 1900 eurot semestris.  Sihtstipendiumi saavad 7 parimat kandidaati.

Õppevorm on päevane, aasta jooksul on rohkem ja vähem pingelisi perioode (vabad nädalad vahelduvad loengud täis päevadega). Õppetöö on intensiivsem esimese aasta jooksul, teise õppeaastasse jäävad näiteks projektijuhtimine, teadustöö ning ka magistritöö kirjutamine.

Lisaks Pärnu kolledžis (Ringi 35, Pärnu) toimuvatele loengutele on oluline roll iseseisval ja meeskonnatööl. Kohati toimub õppetöö ja suhtlus välisõppejõududega veebikonverentside ja Skype-i kõnede vahendusel (kõik välisõppejõud käivad alati ka Pärnus kohal).

KESKKOND

Suvepealinnas on meeleoluka tudengielu elamise võimalusi ka talvel. Juba mitmel aastal on toimunud kogu linna hõlmav tujuküllane ööorienteerumine. Traditsiooniks on kujunenud ka mitu muud üritust, näiteks jõulupidu, emakeelse ülikooli aastapäeva tähistamine ja rebastenädal.
Tegutseb Pärnu kolledži tudengiteater K-äng2, korraldatakse äriideede arendusprogrammi Starter@Pärnumaa, konkurssi „Ettevõtlik pärnakas“ ja võistlust Ajujaht. Tegutsevad tudengite korvpalli-, jalgpalli- ja võrkpallivõistkonnad. Üliõpilastel on võimalus ise üritusi organiseerida, sest tudengite initsiatiiv ja uued ideed on alati oodatud. Tartu Ülikooli Pärnu kolledžil on oma vilistlaskogu.

VILISTLASENA

Heaolu- ja spaateenuste disaini ja juhtimise magistrikraadiga lõpetajad on leidnud endale sobiva ja huvitava töö erinevates spaades ja heaolukeskustes paljudes riikides nii Euroopas kui kaugemalgi. Mõned täiendavad oma teadmisi välismaal praktiseerides, teised planeerivad oma ettevõtte loomist või alustavad akadeemilise karjääriga. Võimalusi on palju.

Võimalikud tulevased töökohad:
  • (turismi)ettevõtja,
  • spaa- või heaoluasutuse juht,
  • mõnda teist tüüpi rekreatiivse organisatsiooni või kuurordi juht,
  • spaakeskuse juht,
  • spaateenuste arendaja,
  • spaa või heaolukeskuse turundusjuht,
  • müügiosakonna juht.

Aire Toffer (Eesti Spa Liidu juht): "Pärnu, rohkete spaa- ja heaolukeskustega kuurortlinna eriline aura on piisavalt heaks tõukeks nimetatud eriala õppimiseks just sealses õhkkonnas. Skeptikud võivad ju küsida, mida seal niiväga magistrantuuri tasemel õppida on. Minul on aga tuliselt hea meel, et Pärnu kolledži õppejõudude abiga on „spaateadus“ ja „spaateadvus“ viidud uuele tasemele."

Mikko Härkonen (Soome, vilistlane): "Otsides endale välispraktika kohta, märkasin ma, et spaahotellide juhid on väga huvitatud meie magistriprogrammist, kuna see tõepoolest keskendub selgelt sellele teemale. Nad on minusse seetõttu vastutulelikult suhtunud. Eks tulevik näitab, ent siiani on edukalt läinud."

Inna Bentsalo (vilistlane): „Heaolu ja spaateenuste disain ning juhtimise õppekaval on võimalik õppida nii individuaalset heaolu kui ka sellega seotud ettevõtlikust. Terviklik heaolu hõlmab kõiki eluvaldkondi ja just seda pakub ka antud õppekava – teemapõhiselt vajalikke teoreetilisi teadmisi, mida ka koheselt saab rakendada rahvusvaheliselt tuntud heaolu- ja spaaga seotud ettevõtetes praktiseerides."

Annika Maripuu (vilistlane): "Õppejõude kuulates olen ma tõeliselt üllatunud, milliseid asju kusagil maailmas tehakse. Kõik välisõppejõud on palju juurde andnud. Näiteks Stefan Thelen ütles meile kohe alguses, et 4 päeva klassiruumis istuda ei ole mõtet – ja nii me läksimegi vaatama, kuidas päris spaades asjad käivad."

Lisalugemist:

Eriala tutvustus Pärnu kolledži lehel
Eesti Spa Liit
European Spas Association
Global Spa Summit
SpaFinder

Kontakt

magistrikava programmijuht: Kai Tomasberg
e-post: liis.juust [ät] ut.ee
tel: 445 0534

Tutvu vastuvõtutingimustega