kehaline kasvatus ja sport | Universitas Tartuensis

  • Õppekava iseloomustab aktiivne ja praktiline õppetöö, spordialasid õpitakse gruppide põhiselt

  • Tunnustatud õppejõud, kellest paljud on endised tippsportlased

  • Ettevalmistus (personaal)treeneri ja spordipedagoogi huvitavaks elukutseksÕPPETÖÖ

Kehalise kasvatuse ja spordi kolmeaastane bakalaureuseõpe aitab lisaks ainealase pädevuse omandamisele mõista spordi kasulikku mõju inimese arengule ja tervisele ning ühiskonna ootusi spordile ja inimeste tervisekäitumisele. Esimesel kursusel õpetatavad ained annavad teadmisi inimese tugiliikumisaparaadist ja selle talitlusest ning kehalise kasvatuse kooliprogrammi kuuluvatest spordialadest.

Teisel õppeaastal lisanduvad õppeained võimaldavad omandada spordijuhi ja treeneritööks vajalikke teadmisi ning oskusi. Lisaks algavad treeneripraktika ja sportliku eriala praktika, mis jätkuvad ka kolmandal õppeaastal.

Bakalaureuseõppe viimasel aastal kinnistatakse spordipedagoogilisi oskusi ning bakalaureusetöö koostamisega omandatakse esmased teadustöö oskused. Läbi kolme õppeaasta toimuvad paralleelselt teoreetiliste õppeainetega erinevad praktikaained.

Lisaks kohustuslikele üldainetele võimaldavad spordialaainete valikmoodulid üliõpilastel pühenduda konkreetsele spordialale (moodul „Treeninguõpetus ja sportlik treening“) ning omandada ained, mis on vajalikud treeneri kutsekvalifikatsiooni 5. taseme omandamiseks, või keskenduda terviseklubi- ja personaaltreeningu temaatikale (moodul „Liikumisharrastus ja personaaltreening“). Uute moodulitega pakume võimalust omandada kehalise kasvatuse ja spordi kõrvaleriala teiste õppekavade üliõpilastele.


ÕPPEVORM

Õppevormidena on lisaks traditsioonilistele loengutele kasutusel nii seminarid kui ka praktikumid. Õppekava eripära on spordialade õpetamine väikestes ja keskmise suurusega gruppides ja praktikumide vormis, mis toimuvad valdavalt kaasaegsetes spordisaalides ja kergejõustikuhallis-staadionil. Suusaspordikursus toimub traditsiooniliselt maalilises Kääriku spordibaasis.


KESKKOND

Auditoorne õppetöö on peamiselt koondunud instituudi peamajja (Jakobi 5) ülikooli ajaloolises keskuses Tartu südalinnas. Osa õppetööst toimub Tartu Ülikooli staadionil ja spordihoones, kus lisaks auditooriumile ja laboritele asuvad kaasaegsed sportmängude, aeroobika ja jõutreeningu saalid. Mitmed sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi teaduslaborid asuvad Chemicumis, kus lisaks teadustööle toimub ka õppetöö. Üliõpilastel on aktiivne kokkupuude kõikide valdkonna laboritega nii erinevate praktikumide ja seminaride kui ka lõputööde koostamise raames.


VILISTLASENA

Kõige enam leiavad kehalise kasvatuse ja spordi eriala lõpetajad tööd kehalise kasvatuse õpetajatena (peale magistriõppe lõpetamist) ja sporditreeneritena. Sageli on tööandjaks spordi- ja terviseklubi, kus töötatakse eelkõige (personaal)treenerite, projektijuhtide ja administraatoritena, projektijuhi tööd tehakse ka spordialaliitudes ning omavalitsustes. Lisaks haridus- ja spordivaldkonnale leiab meie instituudi vilistlasi ka mitmetelt muudelt elualadelt.

Vilistlaste hulgas on näiteks emeriitprofessor Ants Nurmekivi (tippkergejõustiklane, treener), judotreener Aavo Põhjala, korvpallitreener Indrek Visnapuu, kergejõustikutreener ja õppejõud Mehis Viru, treener ja õppejõud Harry Lemberg, olümpiasportlane, võrkpallitreener ja õppejõud Kristjan Kais, olümpiasportlane ja treener Pavel Loskutov, sõudetreener Tatjana Jaanson, Eesti Olümpiaakadeemia president, poliitik ja ärimees Neinar Seli, kindralleitnant Johannes Kert ja spordikommentaator Anu Säärits.

Vaata, mida meenutavad oma õpingutest kehakultuuri eriala vilistlased: Kristjan Kais ja Hannes Kaljujärv ajakirja UT veergudel ning Aivar Ridamäe videos.


Lisalugemist:

TÜ kehakultuuriteaduskond
TÜ Akadeemiline Spordiklubi
Eesti Olümpiakomitee
Eesti Olümpiakadeemia
Eesti Kehalise Kasvatuse Liit
TÜ üliõpilasesindus
 

Kontakt:

TÜ kehakultuuriteaduskond
kehalise kasvatuse ja spordi õppekava programmijuht Martin Mooses
e-post: martin.mooses [ät] ut.ee
http://www.kk.ut.ee/

 

Tutvu vastuvõtutingimustega