Akadeemiline test
Akadeemilise testi sisu
Akadeemilises testis on 150 valikvastustega küsimust. Testi saab sooritada eesti või vene keeles ning selle lahendamiseks on aega kolm tundi.
Testi koondtulemus esitatakse 100 punkti süsteemis normaaljaotuse alusel. Kõik alatestid on hindamisel oma raskusastmelt võrdsustatud.
Testi osad
- SÕNAVARA. Hinnatakse emakeelse sõnavara valdamist (eesti või vene keel). Ülesanded on seotud erinevate sõnade tähenduse mõistmisega. Tüüpülesandeks on sõnade ja lausete samasuse, vastandlikkuse või analoogia hindamine tähenduse alusel.
- DIAGRAMMID, TABELID, KAARDID. Hinnatakse oskust kasutada ja mõista tabelites ja joonistel esitatud informatsiooni. Ülesannetes kasutatavad materjalid on reeglina võetud Eesti ajakirjandusest, õpikutest, populaarteaduslikest raamatutest, statistikakogumikest.
- ANDMETE PIISAVUS. Ülesanded nõuavad informatsiooni loogilise analüüsi oskust. Esitatakse küsimus, mida pole võimalik lahendada esitatud alginformatsiooni alusel. Seejärel antakse veel kaks täiendavat infokildu. Vastajal tuleb otsustada, kas antud lisainformatsioon on piisav esitatud küsimusele vastamiseks. Ülesanded ei nõua detailset arvutamist.
- TEKSTI MÕISTMINE. Hinnatakse emakeelse (eesti või vene keel) keeruka teksti mõistmist. Esitatakse kaks 1–2 lk pikkust teadusteksti. Iga teksti sisu ja ideestiku kohta esitatakse 5-8 küsimust.
- MATEMAATIKA. Lahendamiseks antakse peast arvutatavad aritmeetika- ja hulgatehetega ülesanded. Tüüpülesanne on üldhariduskooli matemaatikakursuse sõnaline ülesanne.
- RUUMILINE MÕTLEMINE. Hinnatakse ruumilise ja tasapinnalise ettekujutuse oskust.
Ülesanded on seotud pinna- ja ruumilaotustega, seaduspärasustega kujundite jadades.
- VÕÕRKEEL. Hinnatakse inglise keele oskust. Osa koosneb 2-3 inglise keelsest ligikaudu leheküljepikkusest tekstist, mille kohta esitatakse küsimusi. Tekstid on võetud võõrkeelsest populaarteaduslikust kirjandusest või ajakirjandusest.