Autor:
Erakogu

„Kirjanduslike paikade taasloomine“

Multimeedialahendustele tugineval näitusel satub külastaja kirjandusteostest tuttavatesse paikadesse. Kuraatorid toovad esile, kuidas meid ümbritsev meedia loob füüsilise ruumi ja on kõikjal – fotode, raamatute, digimaailma, filmide ja illustratsioonidena. Kuna multimeedia on meie igapäevaelu osa, leiame end alatasa selle keskmes. Tihtipeale anname sellele omasoodu uue kuju, kujutledes näiteks seda, kuidas meie elu mõne filmi maailmas välja võiks näha. Vahendamise tulemusena saab sellisest muundamisest ise kunstiteos. Näitusel uuritakse seda rikkalikku ja mõjuvõimast nähtust lähemalt. Kunstnikud maailma eri paigust on seadnud endale eesmärgiks tuua vaatajani mõne kirjandusliku paiga, mis on kujundatud ümber maalil, videos, muusikas, virtuaal- ja liitreaalsuses või multimeedia installatsioonis.

„Näitusel on meie jaoks kaks kontseptuaalset eesmärki: esmalt soovime tuua esile kirjandust, teiseks rõhutada kirjanduse kõikehõlmavat mõju kunstile.“

Francesca Arnavas

Kirjanduslikud paigad

Näitusesaalis satub külastaja „Jane Eyre'ist“ tuttavasse udusesse maailma, „Punamütsikese“ ohtlikusse metsa ja George Orwelli romaani „1984“ düstoopiasse ning näeb Meelis Friedenthali romaanist „Mesilased“ inspireeritud unenäolist Tartut. Käsitletakse nii kirjandusteoste mõju kui ka kütkestavaid muundusi, mida mitme meediavahendi põimimine endaga kaasa toob.

Kaasamine

Kuraatorid kutsuvad jagama loomingut, mis on inspireeritud kirjandusest tuttavatest paikadest. Kogutakse novelle, lühijutte ja luuletusi, millest osa avaldatakse näituse kogumikus.

 

Täname

Näitus kuulub Tartu 2024 lisaprogrammi, kirjandusfestivali Prima Vista 2024 „Paremad ja halvemad tulevikud“ programmi ning Ulmekirjanduse Uurimise Assotsiatsiooni (SFRA) rahvusvahelise konverentsi sotsiaalprogrammi. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ning Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut.

Image
Logod

Liikumine

  • Tartu Ülikooli kunstimuuseum asub ülikooli peahoone esimesel korrusel. Tagatud on takistusteta sisse- ja väljapääsuala ratastooliga, lapsevankriga või nägemispuudega külastajale.
  • Kunstimuuseumis saab kõrgemate kohtade ületamiseks kasutada puidust kaldteed.
  • Invaparkimiskoht asub hoone vahetus läheduses.

Lisavajadusega külastajale

  • Peahoone on väikelapsega pere sõbralik. Mähkimis- ja imetamistuba asuvad esimesel korrusel.
  • Muuseumi töötajad on kursis pakutavate lahenduste ja teenustega ning koolitatud erivajadusega külastajat vajaduse korral abistama.
  • Invatualett asub näitusega samal korrusel.
  • Isiklikule abistajale või tõlgile on sissepääs tasuta.
  • Muuseumi näitusteosa infomaterjalid on mitmes keeles.

Istumiskohad

Nii näituseruumides kui ka peahoone koridorides on seljatoega toole ja pinke, kus saab istuda.

Tutvu kogu kunstimuuseumi ligipääsetavust puudutava infoga siin.

Kuraatorid: Francesca Arnavas ja Mattia Bellini

Näituse kunstnik: Madis Liplap

Kunstnikud: Adela Ruckova, Alan Marshall, Alexandra Gushurst-Moore, Aliona Yarova, Ana Barroso, Giuseppe Bergamino, Hannah Burroughs, India Lawton, Jean Lorrah, Jolene Armstrong, Kari Maaren, Katerina Deligianni, Kirsten Rae Simonsen, Lauren Moffatt, Mattia Bellini, Mez Breeze, Monika Požek, Nguyen Thien Ngoc Tuyen, Nick Montfort ja Stephanie Strickland,  Olena Solohub, Petra Schwarzer, Roberta Alberti, Rossella Schillaci, Serra Ataman, Tim Hutchings, Veronika Rejfířová, Veronika Wuycheck, Viive Noor, Yana Knight, Zane Shumeiko

Projektijuht: Karoliina Kalda

Kommunikatsioon: Triinu Rosenberg ja Ilona Piirimägi

 

Arvamusfestival

Tartu Ülikooli inimesed Tartu [eel]arvamusfestivalil

Inimesed loodust vaatlemas

Loodusvaatluste tegemise huvilised on oodatud Tartusse vaatlusmaratoniks valmistuma

1. mai 2004 Tammsaare pargis

Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus