Tartu ülikooli teadlased uurisid Lõuna-Eesti konkurentsivõimet

TÜ majandusteadlased analüüsisid Tartu teaduspargi tellimusel Tartu ja Lõuna-Eesti konkurentsivõimet ja kasvualasid. Tugevate ja konkurentsivõimeliste tööstusharudena tõusid Tartus selgelt esile joogitööstus, trükindus ja kirjastamine ning teenuste sektoris teadus- ja arendustegevuse ja programmeerimise teenused.

„Positiivse ja huvitava nüansina selgus analüüsist, et Lõuna-Eesti suhteline osatähtsus töötleva tööstus osas ei ole viimase kümnendiga vähenenud,“ rääkis analüüsi teostanud meeskonna juht professor Urmas Varblane. Selgelt tõuseb Tartus esile joogitööstus, mis annab poole Eesti vastava haru lisandväärtusest, annab tööd veerandile selle haru töötajatest ja on ka tubli eksportija. Teine väga tugev tööstusharu on trükindus, kirjastamine, mis annab tööd viiendikule selle haru töötajatest Eestis. Tähtsa tööstusharuna tõusis esile ka metallitoodete valmistamine, mis annab 12% Eesti vastava haru kogulisandväärtusest ja 11% käibest.

Tartu teenuste sektori suhtelistes eelisvaldkondades peegeldub hästi vastu ülikoolilinna eripära. Tartus registreeritud ettevõtetes töötab üle poole teadus- ja arendustegevuse teenuste haru töötajatest, nad annavad üle poole vastava haru käibest Eestis ning palgatase on üle Eesti keskmise. „Tartu on ka programmeerimise valdkonnas väga tugeval positsioonil,“ tõdes Varblane. Tartus pakutav programmeerimisteenus moodustab ligi viiendiku selles harus loodud lisandväärtusest ja ka palgatase selles valdkonnas on Tartus 19% kõrgem kui Eestis tervikuna.

Tartu ja Lõuna-Eesti konkurentsivõime ja kasvualade analüüs on Tartu regiooni nutika spetsialiseerumise strateegia koostamise protsessi sisendiks ning selle eesmärk oli välja selgitada Tartu linna ja Lõuna-Eesti kui terviku sh Jõgeva, Põlva, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru maakondade peamised kasvualad.

Analüüsist selgus, et Tartu ja Lõuna-Eesti nutika spetsialiseerumise kasvualadeks on järgmised valdkonnad:

• Meditsiin, biotehnoloogia ja IT
  • Füüsika, materjaliteadused, inseneriteadused, keemia ja IT
  • Põllumajandus, taimeteadused, zooloogia, toiduainete tehnoloogia.

Analüüs teostati professor Urmas Varblase eestvedamisel Tartu ülikooli majandusteaduskonna teadlaste ja doktorantide poolt, kes on varem viinud läbi märkimisväärsel hulgal uurimistöid, mis keskenduvad konkurentsivõime ja innovatsiooni temaatikale.

Tutvu ka Tartu ja Lõuna-Eesti konkurentsivõime ja kasvualade analüüsi lõppraportiga.

Lisainfo: Urmas Varblane, akadeemik, rahvusvahelise ettevõtluse professor, tel: 502 2362, e-post: urmas.varblane@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja