Šveitsi õpirände programm
Šveitsi õpirände programm (Swiss-European Mobility Programme) võimaldab üliõpilastel õppida või sooritada praktikat partnerkoolides, kellega TÜ on sõlminud vastavad lepingud. Progammi rahastab Šveitsi valitsus ehk stipendiumit ei maksa Tartu Ülikool vaid vastuvõttev partnerkool.
TÜ üliõpilaste valimine Šveitsi partnerülikoolidesse
Üliõpilaste väljavalimine programmi üliõpilasvahetuses osalemiseks toimub instituudis või kolledžis.
Kõigepealt uuri oma akadeemilise üksuse Šveitsi õpirande koordinaatorilt (vaata partnerkõrgkoolide nimekirjast), kas programmi raames on instituudil sõlmitud leping. Vahetusüliõpilaseks saab kandideerida oma eriala või kõrvaleriala Šveitsi õpirände programmi partnerkõrgkoolidesse.
Šveitsi õpirände programmi partnerkõrgkool on väliskõrgkool, kellega TÜ akadeemiline üksus on sõlminud õpirände koostöölepingu üliõpilasvahetuse korraldamiseks. Koostöölepingus lepitakse kokku konkreetne õppevaldkond, milles üliõpilasmobiilsust korraldatakse ja üliõpilaste kvoot (arv ja maksimaalne periood õppeaasta kohta).
- leia programmi partnerülikoolide tabelist endale sobilik kõrgkool (vajadusel pea nõu programmijuhi või juhendajaga, uuri õppetöö kohta välisülikooli kodulehelt);
- pane tähele, mis õppeastme üliõpilased (1st, 2nd, 3rd) saavad sinna ülikooli kandideerida;
- vaata, mitu üliõpilast ja kui pikaks perioodiks vastu võetakse.
NB! Enne välisõpingute algust pead olema edukalt läbinud vähemalt esimese kõrghariduse õppeastme esimese õpinguaasta (bakalureuse- ja rakenduskõrgharidusõppes). Kandideerimise hetkel võid veel esmakursuslane olla; magistri- ja doktoriõppes võib üliõpilasvahetuses osaleda juba esimesel õppeaastal - kandideerid nt bakalaureuseõppe viimasel aastal ja suundud välismaale magistrantuuri esimesel aastal;
Kandideerimine kevadsemestriks 2019/2020
Kandideerimiseks vajalikud dokumendid:
- Šveitsi õpirände programmi üliõpilasvahetuse ja praktika avaldus;
- motivatsioonikiri (1-2 lk);
- tõend õppetulemuste kohta (koos keskmise hindega, dekanaadist/kolledži kantseleist), magistrantidel/doktorantidel ka eelmise õppeastme akadeemilise õiendi koopia;
- tõend selle võõrkeele oskuse kohta, milles toimub õppetöö väliskõrgkoolis (kõik rahvusvahelised või Eestis sooritatud testid, sh TÜ Keelekeskuse test või tõend võõrkeele kursuse läbimise kohta, kus märgitud ka saavutatud keeletase; NB! Riigieksami tulemus ei ole piisav, kui selle kohta pole väljastatud eraldi tõendit, kus määratud tase Euroopa keeleraamistikus). Nõutud on vähemalt B2 tase.
Õppima minna soovijad peavad dokumendid esitama Šveitsi õpirande programmi koordinaatorile (info koordinaatorite kohta leiate partnerkõrgkoolide tabelist) oma üksuses.
Tähtaeg taotluse esitamiseks on 20. september 2019.
Välispraktika jaoks esitada üliõpilasvahetuse ja praktika avaldus Šveitsi õpirände programmi koordinaatorile, Piret Saluveerile, välisüliõpilastalituses. Praktikale minnes on vajalik sõlmida ka kolmepoolne praktikaleping, mille alusel arvatatakse üliõpilane välismaal õppijaks praktika sooritamise eesmärgil. Stipendiumi praktikandile saavad taotleda ainult Šveitsi kõrgkoolid, seega teistesse organisatsioonidesse praktika jaoks stipendiumi ei ole.
Stipendium nii õppimiseks kui praktikaks on 420 šveitsi franki kuus (1 CHF =0.82 EUR)
Täpsem info: Šveitsi õpirande programmi koordinaatorilt oma üksusest (info koordinaatorite kohta leiate partnerkõrgkoolide tabelist) või:
Piret Saluveer
välispraktika ja üliõpilasvahetuse koordinaator
rahvusvahelise õpirände keskus
õppeosakond
737 6019
piret.saluveer [ät] ut.ee