Aasta õppejõud peab Physicumis avatud loengud

Värskelt haridus- ja teadusministeeriumi poolt Aasta õppejõu tiitliga pärjatud TÜ materjaliteadlane Maido Merisalu peab 12. oktoobril Physicumi auditooriumis A106 kaks populaarteaduslikku loengut skaneerivast elektronmikroskoopiast ning teadusvideote valmistamisest.

Skaneeriv elektronmikroskoopia on üks olulisemaid uurimismeetodeid Tartu ülikooli materjaliteadlaste töölaual, mis võimaldab luua uudseid nanotehnoloogiatel põhinevaid materjale. See kõrgtehnoloogiline materjalide karakteriseerimise meetod võimaldab visualiseerida inimsilmale nähtamatut mikroskoopilist maailma palju parema lahutusvõime ja sügavusteravusega kui tavalised optilised mikroskoobid ning seejuures määrata ka uuritava objekti elemendilist koostist.

Esimeses populaarteaduslikus loengus neljapäeval kell 12.15 kõnelebki Merisalu just sellest meetodist – millise mikroskoobiga on täpselt tegu ning millistes uuringutes see rakendust leiab. Vaadata saab ka õppevideoid skaneeriva elektronmikroskoopia uuringutest, mis on tehtud Merisalu firma Captain Corrosion poolt koostöös Tartu ülikooli füüsika instituudi materjaliteaduse osakonna, plasmafüüsika labori ning funktsionaalsete materjalide ja tehnoloogiate doktorikooliga.

Kell 14:15 algava teise loengu teemaks on teadusvideote valmistamine, kus tuleb juttu sellest miks neid üldse tehakse, milliseid vahendeid läheb tarvis, millised probleemid sellega kaasnevad ja paljust muust.

Loengute eel on võimalik uurida füüsika instituudi fuajees näitust elektronmikroskoobiga tehtud põnevamatest leidudest, uurimustöödest aga ka ebaõnnestunud katsetest. Funktsionaalsete materjalide ja tehnoloogiate doktorikooli abiga korraldatud näitus jääb üles kuni 15. oktoobrini.

Üritust korraldavad Physicumis Maido Merisalu, Kristjan Kalam, Jekaterina Kozlova, Helle-Mai Piirsoo ning Kaspar Roosalu.

Lisainfo: Maido Merisalu, materjaliteaduste osakonna insener, 737 4660, maido.merisalu@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent