Autor:
Ragnar Vutt

Kestlikud õppe- ja teadushooned

Tartu Ülikoolil on oluline roll Tartu ja kolledžilinnade ruumi kujundamisel, kultuuripärandi hoidmisel ja energiatõhusate lahenduste rakendamisel. Ülikooli hooned paiknevad üle 300 000 ruutmeetril, mis on rohkem kui 42 jalgpallistaadioni jagu hoonestatud pinda. Sellest omakorda ligi kolmandik on väärikas kultuuripärand. Hooneid asub üle Eesti – mitte ainult Tartus ja kolledžilinnades Narvas, Pärnus ja Viljandis, vaid ka näiteks Tõraveres, Saaremaal, Ida-Virumaal, Tallinnas ja põhjarannikul.

2022. ja 2023. aastal investeeris ülikool energiatõhususe tõstmisse 5,7 miljonit eurot, millest viis miljonit moodustas haridus- ja teadusministeeriumi nutikate investeeringute toetus. 2023. aastal alustati veel töid ligi kahe miljoni euro eest, mis lõpetatakse 2024. aastal. Tutvu toetuse raames tehtud tegevuste andmetega.

Viimastel aastatel tehtud investeeringute tulemusena on ülikooli elektrienergia kulud vähenenud 12-14% kuus. 2024. aastas märtsist hangib ülikool vaid taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrit. Loe lähemalt veebilehelt.

droonikaader Tartu Ülikooli Lossi 3 õppehoone päikesepaneelidega katusest
Energiatõhus kultuuripärand
Tartu Ülikooli tudengitel ja teadlastel on võimalus õppida ja töötada Eesti kõige kaasaegsemates õppe- ja teadushoonetes nagu Delta keskus ja Physicum. Meie uued hooned eesotsas Maarjavälja parki projekteeritava hoonega kasutavad maailma parimaid tehnoloogiaid energiatõhususe tagamiseks. Kolmandik ülikooli hoonetest on aga pärit sajanditetagusest ajast ning moodustavad Eesti kultuuri- ja haridusloost olulise osa. Kõige tuntumad neist on arhitekt Johann Wilhelm Krause projekteeritud peahoone, vana anatoomikum, tähetorn ja toomkirikus asunud raamatukogu Tartu südalinnas. Hoiame pärandit aktiivses kasutuses, et üheaegselt säilitada arhitektuuripärandit ning luua energiatõhus töö- ja õpikeskkond.

Viimastel aastatel tehtud uuendused

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota

Kliimaministri visiit Tartu Ülikooli

Kliimaminister Kristen Michal külastas Tartu Ülikooli

Looduspõhised sademeveelahendused Kopenhaagenis

Looduspõhine veelahendus jätab loodust toetades linlase jala kuivaks