Avalik loeng mandariini hiina keele päritolust

Reedel, 20. juunil kell 12.15 toimub Jakobi 2-438 hiina päritolu USA keeleteadlase, Massachusettsi ülikooli Amherstis professori Zhongwei Shen’i ingliskeelne loeng “Mandariini hiina keele päritolu” (The Origin of Mandarin). Pärast Prof. Zhongwei Shen’i loengut, algusega kell 14:15 toimub samas Jingyi Gao doktoritöö kaitsmine teemal “Basic Color Terms in Chinese: Studies after the Evolutionary Theory of Basic Color Terms”. Professor Zhongwei Shen on Gao doktoritöö oponendiks.

Professor Zhongwei Shen’i ja uurimisrühma hiljutised muistsete mitte-hiina kirjasüsteemide uuringud, mis hõlmasid khitani väiksemat kirja, jurcheni kirja ja hP’ags-pa kirja, tõestavad, et tänapäeva Põhja-Hiina mandariini keele iseloomulikud tunnused ilmnesid juba Liao dünastia ajal, seega umbes 300 aastat varem, kui 1324. aastast pärit Zhongyuan Yinyun, mida peetakse üldiselt varaseimaks mandariini keele fonoloogia tõenduseks.

Seitsmest analüüsitud fonoloogilisest tunnusjoonest viis – sh mandariini konsonantide helitustamine – olid olemas juba Liao dünastia ajal. Selle kohta, et mandariini hiina keel pärineb Liao ja Jini riikide aladelt, on juba varem arvamust avaldanud mitmed hiina keeleteadlased. Nüüd saab neid arvamusavaldusi mandariini keele päritolu kohta tõestada tugevate keeleteaduslike tõenditega.

Professor dr Zhongwei Shen on hiina päritolu USA keeleteadlane. Bakalaureusekraadi hiina filoloogia erialal omandas ta Fudani ülikoolis Shanghais Hiinas, nii magistri- kui ka doktorikraadi (1993) keeleteaduse erialal omandas ta California ülikoolis Berkeleys. Professor Shen on töötanud California ülikoolis (1993–1995), alates 1995. aastast töötab ta Massachusettsi ülikoolis Amherstis, viimastel aastatel hiina keele professorina. Tema peamised uurimisvaldkonnad on ajalooline keeleteadus, fonoloogia, dialektoloogia, ja filoloogia (vanad tekstid, kirjaviisid).

Ta on avaldanud kaks monograafiat (lisaks kaks on ilmumas) ja mitmeid artikleid, sealhulgas eriala tippklassi teadusajakirjades nagu Journal of Chinese Linguistics ja Zhōng-guó yǔ-wén [Hiina filoloogia], Mín-zú yǔ-wén [Rahvaste filoloogia], Yǔ-yán yán-jiū [Keele uuringud], ning Tsing Hua Journal of Chinese Studies.

Ta on teadusajakirjade Journal of Chinese Linguistics ja Bulletin of Chinese Linguistics kaastoimetaja. Ta on rahvusvahelise hiina keeleteaduse ühingu Li Fang-Kuei Society for Chinese Linguistics juhatuse liige ja peasekretär ning 2011–2013 oli ta rahvusvahelise hiina keeleteaduse ühingu International Association of Chinese Linguistics juhatuse liige.

Loeng toimub filosoofiateaduskonna orientalistikakeskuse ning eesti ja üldkeeleteaduse instituudi korraldamisel.

Lisainfo: Märt Läänemets, mart.laanemets@ut.ee, tel: 7375589, 5518847;
Tiia Margus, tiia.margus@ut.ee, tel 7375221.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja