Esmaspäeval toimub ülikoolis kõrgharidusteemaline debatt "Hakkame tegutsema või ootame ülikoolide hääbumist?"

Debatist võtavad osa Riigikogu valimistel osalevate suuremate erakondade esindajad:

Isamaa ja Res Publica Liit: Tõnis Lukas
Roheline Erakond: Marek Strandberg
Keskerakond: Aadu Must
Sotsiaaldemokraadid: Mart Meri
Reformierakond: Hannes Astok
Rahvaliit: Karel Rüütli

Debatti juhib professor Volli Kalm.

Debatil tutvustatakse erakondade valimisprogrammide seisukohti ja vastuseid EÜL-i valimisplatvormile ning toimub diskussioon publiku osavõtul. Nii debatil kui ka valimiskampaanias üldiselt kõlanud seisukohad on hiljem kavas kokku võtta kõrgharidus- ja teaduspoliitika ümarlaual, kuhu rektorid ja üliõpilased on kutsunud kõigi erakondade esimehed.

Allpool on lisatud on ka kõrgkoolide ja üliõpilaste olulisemad nõudmised ning link, kus on toodud erakondade vastused EÜL-i küsimustele.

Lisainfo: Marja-Liisa Alop, EÜL juhatuse liige, tel 565 4648; Mart Laidmets, Rektorite Nõukogu tegevsekretär, tel 502 5322

Eesti erakondadele

Käesolevaga esitavad üliõpilased ja kõrgkoolid Riigikogu valimiste eel seoses kõrghariduse ja teaduse rahastamisel tekkinud kriitilise olukorraga järgmised nõudmised:
2006. aastal vastu võetud Eesti Kõrgharidusstrateegia ning Eesti teadus ning arendustegevuse ja innovatsiooni strateegia Teadmistepõhine Eesti 2007-2013 tuleb tingimusteta ellu rakendada. Rahastamise puudujääk seab ohtu ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide suutlikkuse pakkuda kvaliteetset kõrgharidust ning täita oma ühiskondlikku funktsiooni teadmiste edasiandja ja uute teadmiste loojana.

Seetõttu peame vajalikus:

1. Suurendada riikliku koolitustellimuse baasmaksumust 2008 aastal 30% võrra ja edaspidi jätkuvalt vastavalt elukalliduse tõusule;
2. Suurendada 2008. aastal 30% ulatuses teadustööle ettenähtud eelarvet kõikides teadustöid finantseeritavates ridades;
3. Rakendada põhivara amortisatsioonikomponenti planeerides selle protsendina riiklikust koolitustellimusest juba 2007 aasta lisaeelarves;
4. Muuta õppetoetuste süsteemi selliselt, et see tagaks võrdse ligipääsu kõrgharidusele ja võimaluse üliõpilastel õpingutele pühenduda
5. Kõrghariduse rahastamine peab aastaks 2010 jõudma tasemele 1,5% SKP-st. Vähendada tuleb üliõpilaste poolse rahastamise osakaalu kõrghariduskulude katmisel.

Teemast põhjalikumalt