Õpilaste ühiskonnaalaste uurimistööde konkursi võitis pagulaste teemaline töö

Tartu ülikooli ühiskonnaalaste uurimistööde konkursi võitis Tallinna Kuristiku gümnaasiumi abituriendi Natalia Homenko töö, mis analüüsis nelja erineva gümnaasiumi õpilaste arvamusi pagulaskriisist ja pagulaste Eestisse tulekust. Teised auhinnalised kohad jagunesid Tallinna ja Tartu õpilaste vahel.

Konkursi korraldaja, Tartu ülikooli lektori Kadri Rootalu hinnangul oli konkursi võidutöö lähenemine silmapaistvalt süsteemne, kajastades teema erinevaid tahke sisutihedalt ning arvestades Eesti kontekstiga: „Samuti tuleb esile tuua noorte julgust valida oma uurimistöö jaoks keerulisi, ühiskonnas vaidlusi tekitavaid teemasid.“

Võidutöö uurimuse tulemused näitasid, et uuritud gümnaasiumiõpilaste teadlikkus pagulaskriisist on suur ning nende suhtumine, vastupidiselt püsitatud hüpoteesile, on pigem neutraalne ja nende tulekus nähakse nii head kui halba.

Teise koha sai Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilane Trine Tamm laste õigusi käsitleva töö eest, mille tulemustes väidetakse, et kahe uuringus osalenud kooli noorte teadlikkus neile kehtivatest õigustest ja kohustustest on tasakaalus ning õpilased oskavad neid endale teadvustada. Sellegipoolest ei olnud teadmised lapse õiguste konventsioonist kui konkreetsest dokumendist noorte hulgas märkimisväärsed.

Kolmandat kohta jagasid Audentese spordigümnaasiumi õpilane Kertu Laak ja Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane Ilmar Uduste vastavalt noorte väärtusi ja religioossust puudutavate töödega. Noorte väärtuste uuring tõstatas hüpoteesi, et Y-põlvkond väärtustab teistest põlvkondadest enam saavutust, kuid see ei leidnud uuringu käigus tõestust ning tulemustes järeldati, et ka vanem põlvkond väärtustab saavutust sama kõrgelt.

Hugo Treffneri gümnaasiumi noorte seas läbi viidud uuring otsis vastust küsimusele, kust on noorte uskumused pärit ning mis neid kõige rohkem mõjutavad. Vastupidiselt eeldustele andis uuring tulemuseks, et noored avastavad oma religioossuse ise ning esmane kokkupuude tekib iseseisvalt meedia ja kirjanduse vahendusel mitte pere ja sõprade mõjutusel. Uuringu tulemuste põhjal järeldas autor ka seda, et usundiõpetuse kursuse läbimine mõjutab noori pigem positiivselt, muutes neid usundite suhtes tolerantsemaks.

Ühiskonnaalaste uurimistööde konkursi võitjad saavad lisaks preemiale võimaluse osaleda videokoolitusel, kus TÜ ühiskonnateaduste instituudi õppejõud õpetavad noori end videos esitlema.

Hindamiskomisjoni kuulusid sotsiaalse analüüsi meetodite lektor Kadri Rootalu, võrdleva poliitika lektor Alar Kilp, sotsiaalpoliitika nooremteadur Mai Beilmann ja sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel

TÜ ühiskonnateaduste ja Johan Skytte poliitikauuringute instituudi eestvedamisel korraldati konkurssi esimest korda ning kindlasti kaalutakse konkursi korraldamist ka järgmisel aastal.

Korraldajad tänavad kõiki konkursil osalenud õpilasi ja nende juhendajaid.

Kadri Rootalu
TÜ ühiskonnateaduste instituudi sotsioloogia õppetooli lektor
kadri.rootalu@ut.ee

Virge Tamme