Projekt „Eesti teadus õpilase pilguga: intervjuud teadlastega“ murrab stereotüüpe

Hiljuti lõppenud projekti käigus valminud intervjuudega on võimalik tutvuda teaduskooli kodulehel.

Tänavu teist korda toimunud projekti „Eesti teadus õpilase pilguga: intervjuud teadlastega“ eesmärk oli vene õppekeelega Eesti koolide õpilastele tutvustada Eesti teadust ja teadlase elukutset. Võrreldes eelmise aastaga oli õpilaste huvi sel aastal projekti vastu suurem. Projektis osales 33 10. klassi õpilast Ida-Virumaa koolidest, kelle tööna valmis üheksa intervjuud Eesti teadlastega.

Projektijuhi, teaduskooli uuringute assistendi Viktoria Neborjakina sõnul aitavad õpilaste tehtud intervjuud murda nii eesti kui vene keelt kõnelevate inimeste stereotüüpe. „Kui vene kogukonnas arvavad paljud, et Eestis teadust pole ja võimekamad seostavad oma karjääri välismaaga, siis eestlaste seas kaldub nii mõnigi arvama, et vene noored ei tunne huvi Eesti elu ja teaduse vastu. Meie projekt püüab sedalaadi arvamusi murda, näidates, et vene noored tunnevad Eestis tehtava teaduse vastu huvi ning nende tööd teadlaste tegemistest jõuavad vene auditooriumini,“ selgitab Neborjakina.

Järgmisel aastal on kavas taas sedalaadi projekt läbi viia. Viktoria Neborjakina sõnul on taotlus rahastamiseks esitatud. Plaane tutvustades sõnab Neborjakina, et ta soovib uues projektis kaasata rohkem televisiooniga seotud koolitajaid, kelle abil peaks kasvama just videointervjuude osakaal ja kvaliteet.

Õpilasintervjuude laiale levikule aitas kaasa venekeelne Delfi. Õpilasi koolitas intervjuusid läbi viima Viktoria Ladõnskaja. Õppimisele pakkus tuge TÜ Moodle’s loodud e-kursus, kust sai küsida nõu ja abi.

Projekti viisid läbi TÜ teaduskool ja Tartu sotsiaalkapitali arengukeskus. Projekti rahastas haridus- ja teadusministeerium.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja