Tartu tudengid säästavad energiat kraanivett juues

Tartu ülikooli ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse abiga sel kevadel käima tõmmatud tudengite energiasäästu projekt „Võta kraanist!“ tähistab 18. detsembril ettevõtmise esimeste eesmärkide täitmist Tartu ülikoolis. TÜ rektor professor Volli Kalm ütleb ülikooli paigaldatud veekraanide avamise üritusel tervitussõnad  ja kõigil on võimalus vahetada oma vana veepudel uue vastu.

"Võta kraanist!" projektiga on tänaseks jagatud üle kahe tuhande korduvkasutatava veepudeli ja Tartu ülikooli hoonetesse on paigaldatud 34 veekraani, millest tudengid saavad oma pudeleid täita.

"Lihtsate arvutuste järgi on kraanivesi 600 korda energiasäästlikum kui pudelivesi," selgitab "Võta kraanist!" projektijuht Kristjan-Julius Laak. "Iga liitri kraaniveega säästan 1kg põlevkivi jagu taastumatut energiat," tutvustab Laak kevadel Tartu ülikoolis tehtud arvutusi. „"Võta kraanist!" projektiga säästetakse aastas 2,4 GWh energiat, mis on võrdne Emajõelinna 1,5 kuu elektrikuluga.“

"Võta kraanist!" on KIK-i eelmise aasta üks võidutöödest konkursil Negavatt. KIK-i juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul seisneb projekti geniaalsus selle lihtsuses. "Joogivesi on ju inimõigus ja Negavati konkursist võrsunud projekt tuletab meelde, et inimesed, kasutage seda õigust," lisas Tammiste.

Tartu ülikooli teadlaste võetud veeproovid kinnitavad, et Tartu kraanivesi on keemiliselt koostiselt väga sarnane maailmakuulsate pudeliveebrändidega. "Tartu ülikooli töötajad ja üliõpilased on  kraanivee joomise idee suurepäraselt vastu võtnud," märkis Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm.

Reedel 18. detsembril kell 14 avatakse Tartu ülikooli peahoones viimane paigaldatud veekraan. See tähistab eesmärkide saavutamist ülikoolis, kuid sellega „Võta kraanist!“ veel ei lõpeta. "Juba praegu oleme teinud koostööd mitmete asutuste ja ettevõtetega, kes on ideega liitumiseks meiega ise ühendust võtnud," rõõmustab Laak. Tema sõnul aitab "Võta kraanist!" kõikidel soovijatel trükiste ja nõuga propageerida oma töökohas kraanivee joomist.

Kas teadsid, et:
Keskmine eestlane joob aastas 52 liitrit pudelivett.
Juues 1 liitri kraanivett, säästetakse 1kg põlevkivi jagu taastumatut energiat.
Tartu Ülikoolis säästetaks kraanivett juues aastas 2,4 GWh energiat.
Liitri pudelivee hinnaga saab kuupmeetri ehk 1000 liitrit kraanivett.
Tartu kraanivesi on keemiliselt koostiselt sarnane Evianile.
Joogivee piiranguteta kättesaamine on ÜRO inimõigus alates 2010.
Riigi investeeringud veemajandusse on KIKi kaudu olnud 15 aastaga 700 miljonit eurot.

Lisainfo: Kristjan-Julius Laak, projekti „Võta kraanist!“ eestvedaja, tel 5345 0338, e-post: julius.laak@gmail.com