TÜ BOTAANIKAAED AVAB UUED MOODSAD TROOPIKAKASVUHOONED

Kasvuhoonete avamisega jõuab lõpule kolmeaastane rekonstrueerimisprojekt, mille käigus sai botaanikaaed uue külastus- ja koolituskeskuse ning troopiliste vihmametsade,
troopiliste pilvemetsade ja kõrbetaimede ehk sukulentide kasvuhoone üldpinnaga 420 m².

TÜ Botaanikaaia direktori Heiki Tamme sõnul on tegemist suure sündmusega aia enam kui 200-aastases ajaloos. "Nüüd on meil paremad õpetamisvõimalused, saame näitada troopiliste kliimavööndite taimi ning tutvustada energiasäästlikku majandamist. Paranevad tudengite õppetingimused ja mõeldud on ka neile loodushuvilistele, kes planeerivad matka troopilistele aladele ja kes võiksid siit enne läbi astuda ning mõne kasuliku taime eelnevalt meelde jätta."

Praegu käib kasvuhoonetes aednik Diana Pärna juhtimisel hoogne taimede istutamine ning kokku peaks neisse tulema tuhatkond taime. Heiki Tamme sõnul võib botaanikaaed eriti uhke olla oma Kesk-Ameerika kõrbetaimede kollektsiooni üle. Tamm tänab kolleege välismaa botaanikaaedadest, kes on uutesse kasvuhoonetesse hulgaliselt taimi kinkinud. Taimekollektsioone on aidanud täiendada Berliin-Dahlemi botaanikaaed, Belgia rahvusbotaanikaaed, Vene TA Moskva peabotaanikaaed, Costa Rica Ülikooli Lankesteri botaanikaaed jt.

12 meetri kõrgused uued kasvuhooned on väga energiasäästlikud ning varustatud Baltimaade moodsaima tehnikaga. Arvutisüsteem reguleerib iseseisvalt valgus-, niiskus- ja soojusrežiimi. Energiasäästlikkusele aitab kaasa ka kasvuhooneid kattev neljakihiline plastkate, mis on vähendanud küttekulusid ligi kaks korda. Kasvuhoone harjale on paigutatud 30 päikesepaneeli, mis soojendavad kastmisvett troopilistele taimedele.

Kasvuhoonete rekonstrueerimisprojekti koostas Kommunaalprojekti arhitekt Raul Järg, ehitas AS Tartu Ehitus ning automaatikaseadmed installeeris ABB AS Tartu. Koos automaatikaseadmete ja päikesepaneelide paigaldamisega läks kogu ehitus maksma 15,1 miljonit krooni. Peale Tartu Ülikooli finantseerisid projekti ka Keskkonnainvesteeringute Keskus, Ettevõtluse Arendamise SA, Tartu linn ning Soome Vabariigi keskkonnaministeerium.

Seoses troopikakasvuhoonete avamisega ja Laial tänaval asumise 200. aastapäevaga korraldab botaanikaaed 29.–30. juunini rahvusvahelise seminari "Conservation of genetic resources of ornamental and medical plants in collections", kuhu on oodata osavõtjaid peale Eesti ka Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Saksamaal ja Belgiast.

TÜ Botaanikaaed asub Laial tänaval alates 1806. aastast. Praeguste kasvuhoonete eelkäijad taastati pärast Teist maailmasõda, palmihoone rekonstrueeriti 22 m kõrguseks metallkasvuhooneks 1983. aastal.

Lisainfo: TÜ Botaanikaaia direktor Heiki Tamm, tel 737 6182; 510 2085, heiki.tamm.001@ut.ee

Anneli Maaring
TÜ avalikkussuhete spetsialist