Ukrainlastele suunatud Tartu ülikooli suvekool osutus ülipopulaarseks

Tänasest, 17.–22. augustini toimub TÜ Euroopa Liidu – Vene uuringute keskuse (CEURUS) rahvusvaheline suvekool, mis toob Tartusse 31 Ukraina tudengit. Koos Eesti ja EL-i tudengitega arutletakse viiel päeval demokraatia, julgeoleku ning majandusarenguga seotud teemadel ning tutvutakse Baltimaade kogemustega.

„Osalemissooviga inimesi oli väga palju – meile laekus Ukraina eri piirkondadest 292 avaldust, kuid vastu saime võtta vaid 31,“ rääkis suvekooli korraldaja, Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi vanemteadur Piret Ehin. „Osalejate hulgas on nii neid, kes on lahkunud Venemaa poolt annekteeritud Krimmist Lääne-Ukrainasse, kui ka neid, kes on pärit Ida-Ukrainast.“

Ehini sõnul ei paku suvekool valmisretsepte reformide läbiviimiseks, vaid seab eesmärgiks kogemuste vahetamise ja osalejate silmaringi avardamise. „On mitmeid teemasid, mis on äärmiselt olulised nii meile kui ka ukrainlastele. Demokraatia ja õigusriikluse kindlustamine, majandusareng, julgeolek muutunud rahvusvahelises olukorras, ühiskondlik sidusus ja eri rahvusrühmade kooselu ning lõimumine Euroopa Liiduga. Ukrainlasi huvitab, kuidas eestlased on riigi ja ühiskonna ülesehitamisega toime tulnud, millised on olnud meie õnnestumised ja ehk ka eksimused,“ rääkis Ehin.

Suvekooli esimesel neljal päeval kuulavad osalejaid loenguid Tartu ülikoolis. Osalejatele jagavad teadmisi ja juhivad diskussioone TÜ riigiteaduste instituudi õppejõud ning külalisesinejad Uppsala ülikoolist, kaitseväe ühendatud õppeasutustest ning tarkvarafirmast Nortal. Külastatakse ka riigikohut ja Tartu teadusparki ning kohtutakse Ukraina abistamisele keskendunud kodanikuühenduste esindajatega.

Programmi mahuvad ka filmiõhtud ning AHHAA keskuse külastus. Kaks viimast päeva veedetakse Tallinnas, kus külastatakse riigikogu ning kohtutakse poliitikute, diplomaatide ja siinse Ukraina kogukonna esindajatega. Teiste seas esinevad äsja Moskvast naasnud Eesti endine suursaadik Venemaal Jüri Luik, riigikogu liige ning üks Eesti iseseisvumise eestvedajaid Trivimi Velliste ning riigikogu Eesti-Ukraina parlamendirühma juht Johannes Kert.

Ukrainlastele suunatud suvekool pealkirjaga „Prospects for Democracy Stability and Europeanization in Ukraine: What lessons from the Baltic experience?“ toimub tänavu teist korda. Suvekooli toimumist toetab välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja