Üliõpilased algatasid praktilise kogemuse saamiseks kaks meediakanalit

Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi ajakirjandustudengite omaalgatuslik meediakriitika saade „Pressipeegel“ ning uudisteportaal Neljas Dimensioon on loodud eesmärgiga saada rohkem kogemusi praktilise ajakirjanduse tegemisel.

Meediakriitika saade „Pressipeegel“ kasvas välja telerežii kursusest ning selle tootmisesse on kaasatud esimese ja teise aasta magistrandid.

„Telesaate tegemine on hea projekt, kus magistrandid saavad mitmete rollide täitmisega võimalikult hea ülevaate ühe saate produtseerimise protsessist,“ sõnas kahe „Pressipeegli“ saate režissöör Mihkel Tamm.

Saate ühe eestvedaja Tuudur-Jaan Rekkori sõnul annab „Pressipeegli“ projekt magistrantidele hea kogemuse ka sellest, mis jääb saate tegemise juures stuudiost välja. „Meie oskused jäävad tihti kaamera ja mikrofoni hoidmise tasemele, nüüd peame mõtlema ka sellele, kuidas oma saadet laiema auditooriumini viia,“ rääkis Rekkor.

„Pressipeegli“ tegijad soovivad jõuda Eesti meediamaastiku kujundajateni, et ühiselt mõelda valdkonnas toimuvate arengute üle. „Eestis ei ole meediakriitika saateid või kolumne, mis analüüsiks protsesse sügavamalt. See oli üks saate käimalükkamise ajenditest,“ selgitas Tamm.

„Pressipeegel“ salvestab suurema osa oma saateid instituudi telestuudios, kuid otsib aktiivselt võimalusi uute tehniliste lahenduste katsetamiseks. Lisaks kaasatakse saadetesse ka ühiskonnateaduste instituudi õppejõude, et tuua Eesti meedia analüüsi ja mõtestamisse akadeemilist mõõdet.

Uudisteportaal Neljas Dimensioon on portaali peatoimetaja Margus Hanno Muraka sõnul ajakirjandus- ja kommunikatsioonitudengite omaalgatuslik õhinapõhine veebiväljaanne.

„Mõte hakkas peas idanema, kui eesti keele ja stilistika õppejõud Katrin Kern lasi kirjutada kodutöö teemal „Minu unistuste väljaanne“. Hiljem jäi oma väljaande mõte pähe niivõrd kummitama ja mõtlesin, et mis siis saaks, kui see päriselt ära teha. Ja nüüd tegimegi selle täiesti omaalgatuslikult ära,“ kirjeldas Murakas portaali sünnilugu. „Me teeme asja kirest eriala vastu, värskelt ja rikkumata. Tahame avaldada seda, mis meile endile huvi pakub,“ selgitas Murakas.

Tartu ülikooli sotsiaalmeedia lektori Maria Murumaa-Mengeli arvates on see suurepärane näide tänapäevasest õppimisest. „Tudengid võtsid õppimise ja praktilise kogemuse saamise enda kätte. Vastutus on tudengi käes ja see ongi ideaalis see, kuidas tänapäeva tudeng peaks õppima,“ selgitas Murumaa-Mengel algatuse väärtust.

Loe uudisteportaali Neljas Dimensioon http://4dimensioon.org/
Vaata „Pressipeegli“ saateid https://www.youtube.com/channel/UC_aV7GQN8OvK2plNl_G5aDw

Virge Tamme